Cifra VI zhotovená z neznámé rytiny

 

 

Některé z cifer především severního ciferníku (malé cifry III a IIII z minutového ciferníku, velké cifry X, XI a dvě kosočtverečné značky hodinového ciferníku a cifra X jžního ciferníku) byly zhotoveny z originální měditiskové desky známé mapy Čech v podobě růže - Bohemiea Rosa, kterou nakreslil Kristián Vetter pro historické a vlastivědné dílo jezuitského kněze, významného dějepisce barokní protireformace a velkého vlastence a obránce českého jazyka Bohuslava Balbína Epitome historica Rerum Bohemicarum - Výtah z českých dějin. (Spis z roku 1677 je přehledem dějin českých zemí od časných křesťanských dob do doby Balbínovy.) V roce 1668 tuto mapu podle Vetterovy kresby vyryl do mědi augšpurský rytec Wolfgang Kilian. Mapa je v měřítku cca 1:1 268 450, má rozměry 390 x 260 mm.

Rozvitý květ růže, ozářené sluncem s královskou korunou, vyjadřuje rozkvět země, mapu zdobí český lev a heslo rakouského císaře Leopolda I. "Iustitia et Pietate" - Spravedlností a úctou. Ve spodní části mapového listu je vypsáno 18 tehdejších správních celků - 14 krajů, pražská města a Loketsko, Chebsko a Kladsko jako území s výjimečným právním postavením. Latinský text v překladu zní: "Vyrostla v hercynském hvozdu tam velespanilá Růže, stojí tu vedle ní blíž ve zbroji na stráži lev. Růže ta, z Martovy krve, ne z krve Venuše vzrostla. Zde Rhod, zde je i skok a hned je stvořena zem. Krásná, neboj se, Růže! V hercynské sady jde Auster. Pod zmlklou Růží ať zbraň utichne strašlivých střel! Růže Čechie po všechna staletí zkrvavená, v níž více než 80 bitev bylo svedeno. Nyní poprvé v této podobě vyhotovená." Zdroj: mujweb.cz/www/ mapy/ruze.htm.
Měditisková deska mapy Bohemiea Rosa byla na cifry rozstříhána celá, další cifry II, IIII minutového ciferníku a jedna cifra VI jsou pak zhotoveny z jiné měditiskové desky, která nebyla identifikována.